تفاوت بای پپ و سی پپ در چیست ؟

BiPAP و CPAP هر دو انواعی از دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی (PAP) هستند که می‌توانند برای درمان آپنه خواب استفاده شوند، وضعیتی که با تنفس موقت یا کم عمق در هنگام خواب مشخص می‌شود. دستگاه‌های PAP با فرستادن هوای تحت فشار از طریق شیلنگ به داخل ماسکی که روی صورت پوشیده می‌شود، کار می‌کنند. این هوا به باز نگه داشتن راه هوایی و عادی سازی تنفس در هنگام خواب کمک می کند.


تفاوت بای پپ و سی پپ :

سی پپ معمولاً درمان اولیه برای آپنه انسدادی خواب (OSA) است که شایع ترین نوع آپنه خواب است. با این حال، بای پپ ممکن است برای افراد خاصی که OSA، آپنه خواب مرکزی یا سایر مشکلات تنفسی مرتبط با خواب دارند، تجویز شود.

تفاوت اصلی بین بای پپ و سی پپ این است که دستگاه بای پپ سطوح مختلف فشار هوا را برای دم و بازدم فراهم می کند. در مقابل، دستگاه سی پپ از همان مقدار فشار هوا استفاده می‌کند، چه خواب‌آوری که از دستگاه استفاده می‌کند در حال تنفس یا خارج کردن باشد.

با این حال، از بسیاری جهات، تفاوت‌های بین دستگاه‌های BiPAP و CPAP در حال کوچک‌تر شدن است. اغلب، دستگاه های سی پپ معاصر قادر به ارائه بیش از یک سطح فشار هوا هستند. برای مثال، تنظیم کاهش فشار در بسیاری از دستگاه‌های سی پپ امکان کاهش جزئی فشار هوا را در حین بازدم فراهم می‌کند.

دو نوع دستگاه BiPAP موجود است :

بای پپ ثابت: در این دستگاه‌ها، دو سطح فشار هوا ثابت – یکی برای تنفس و دیگری برای بازدم – توسط پزشک تعیین و در دستگاه برنامه‌ریزی می‌شود. این دو سطح در طول شب تغییر نمی کنند.
بای پپ با تنظیم خودکار: دستگاه‌های با تنظیم خودکار می‌توانند سطوح فشار را در پاسخ به تنفس فرد خواب تغییر دهند. در حالی که این ماشین‌های بای پپ با سطوح پایه فشار برنامه‌ریزی‌شده برای تنفس داخل و خارج شروع می‌شوند، از حسگرهایی برای نظارت بر تنفس و الگوریتمی برای تغییر سطوح فشار در صورت لزوم استفاده می‌کنند.
از آنجایی که دستگاه‌های بای پپ با تنظیم خودکار جدیدتر هستند، داده‌های محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد این دستگاه‌ها آپنه خواب و سایر مشکلات تنفسی و همچنین دستگاه‌های ثابت BiPAP را درمان می‌کنند.

مزایای بای پپ :

برای افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب، مزیت اصلی دستگاه بای پپ این است که استفاده از آن راحت‌تر از دستگاه سی پپ می باشد، زیرا فشار هوای پایین‌تری در هنگام بازدم ایجاد می‌کند.

افرادی که در حین استنشاق به فشار هوای بالایی نیاز دارند، از استفاده از دستگاه BiPAP می توانند استفاده کنند.

بسته به مواردی که برای حل مشکلات تنفسی مورد نیاز است، می توان دستگاه های BiPAP را طوری برنامه ریزی کرد که در یکی از سه حالت مختلف کار کنند. از آنجایی که دستگاه BiPAP را می توان با یک تایمر برنامه ریزی کرد، درمان BiPAP همچنین می تواند مزایایی را برای افراد مبتلا به بیماری هایی که باعث کندی یا تنفس نامنظم می شوند، از جمله آپنه مرکزی خواب، ارائه دهد. در این موارد، بای پپ می تواند به تنظیم تنفس و خواب بهتر کمک کند.

این دستگاه برای چه کسانی مناسب است ؟

دستگاه‌های BiPAP معمولاً برای افرادی که مشکلات تنفسی پیچیده مرتبط با خواب دارند یا با درمان CPAP دست و پنجه نرم کرده‌اند، بهترین هستند. درمان بای پپ اغلب در دو شرایط خاص استفاده می شود:

در صورت نیاز به فشار بالا: برخی از افراد خوابیده هنگام استنشاق به فشار هوای بسیار بالایی نیاز دارند تا از اختلالات تنفسی جلوگیری کنند. یک دستگاه بای پپ این فشار هوای بالاتر را ارائه می دهد، سپس سطح فشار را در حین بازدم کاهش می دهد.
اگر درمان اولیه CPAP بی اثر باشد: در حالی که سی پپ به بسیاری از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب کمک می کند، برای همه موثر نیست. علاوه بر این، برخی افراد هنگام بازدم از فشار هوای ارائه شده توسط دستگاه سی پپ اذیت می شوند. در این موارد، تغییر به درمان BiPAP ممکن است به بهبود تنفس در طول خواب کمک کند.
بای پپ همچنین اغلب بهترین گزینه درمانی برای افرادی است که دارای اختلالات تنفسی پیچیده هستند. به عنوان مثال، درمان بای پپ ممکن است برای افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی (CSA) تجویز شود که ناشی از سیگنال دهی نامناسب بین مغز و عضلات کنترل کننده تنفس است. به طور خاص، BiPAP اغلب برای افراد مبتلا به CSA مرتبط با مشکلات سلامتی که می تواند باعث تنفس آهسته یا کم عمق شود، توصیه می شود.


پاستور استور عرضه کننده محصولات تنفسی و انواع بای پپ و سی پپ به سراسر کشور 

منبع مقاله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

بستن
مقایسه