علت سیاه شدن دندان چیست؟

علت سیاه شدن دندان ها چیست؟

دندان های سیاه می توانند نشانه ای از پوسیدگی اساسی یا حفره هایی باشند که باید در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود. از جهتی دیگر سیاه شدن دندان ها ممکن است نتیجه لکه دار شدن آن ها باشد. غذاها و نوشیدنی های مختلف می توانند لکه های رنگی اندکی را بر روی دندان به جای بگذارند و سبب ایجاد دندان های سیاه شوند. رنگ اصلی دندان ها تا حد زیادی تحت تاثیر کلسیم موجود در لایه بیرونی دندان، که به عنوان مینا شناخته می شود قرار دارد. با گذر زمان، لکه هایی که از غذاها و نوشیدنی ها باقی می مانند، می توانند دندان ها را زرد یا خاکستری کنند. در این مقاله به عوامل سیاه شدن دندان ها و روش های پیشگیری از آن می پردازیم.


علت بیرونی سیاه شدن دندان ها:

این علل می توانند شامل موارد زیر باشند

 • آسیب به مینای دندان
 • لکه ها
 • به جای ماندن رسوبات

برخی از علل مستقیم رنگی شدن دندان ها عبارتند از :

 • مصرف مداوم غذاها و مواد غذایی تیره رنگ مانند قهوه
 • مصرف داروهای خاص مانند مکمل های آهن مایع
 • استفاده از بعضی از دهان شویه و خمیر دندان ها
 • استفاده از تنباکو
 • برداشتن تاج دندان و پر کردن آن با سولفید نقره

علت درونی سیاهی دندان :

هنگامی که دندان از درون دچار آسیب می شود ممکن است سیاه شود. شایع ترین مجرمان سیاه شدن دندان ها در این گونه موارد پوسیدگی داخلی یا حفره ها هستند. به عنوان مثال، یک عفونت مینا یا دندان مرده ممکن است باعث سیاه شدن دندان ها شود. پوسیدگی از داخل شروع می شود و راه خود را به سطح دندان باز می کند. رنگ سیاه دندان ممکن است ابتدا در برخی نقاط ظاهر شود و در نهایت در صورت عدم رسیدگی به آن، کل دندان را فرا گیرد.

علائم سیاه شدن دندان :

این که یک دندان به سرعت از رنگ روشن به رنگ تیره و یا کاملا سیاه تبدیل شود به هیچ وجه نرمال نیست. اما قبل از اینکه دندان شروع به سیاه شدن کند، علائم دیگری نیز پدیدار می شوند.

در بعضی موارد ممکن است یک نقطه یا لکه قهوه ای یا خاکستری قابل مشاهده باشد. با گذشت زمان، این نقاط قهوه ای سیاه می شوند. در موارد دیگر ممکن است نقاط کوچک تیره ای در سطح دندان ایجاد شود که بعدا کل سطح دندان را فرا گیرند. این نقاط کوچک سیاه اغلب  در نزدیکی خط لثه ظاهر می شوند، که یک اتفاق معمولی در کودکان دارای دندان های سیاه است.

وقتی رسوبات علت سیاه شدن دندان باشند، فرد احتمالا  در خارج از دندان آسیاب یا داخل دندان های جلو متوجه تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها می شود. رسوبات تا زمانی که باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان شوند ادامه خواهند داشت. در این موارد، لکه‌ها ممکن است به مینای دندان ها نیز برسند.

درمان و پیشگیری :

معمولا درمان دندان های سیاه در خانه امکان پذیر نیست. چند کیت سفید کننده خانگی در دسترس است که ممکن است به کمتر شدن تغییر رنگ دندان ها کمک کند، اما دندان های سیاه معمولا نیاز به درمان حرفه ای دارند و لذا باید به دندان پزشک مراجعه شود.

یک دندانپزشک، دندان ها را برای تشخیص علت زمینه ای سیاه شدن رنگ آنها بررسی می کند و سپس درمان مناسب را تجویز می نماید.

اگر به جای ماندن رسوبات سبب تغییر رنگ دندان شده باشد دندانپزشک باید این رسوبات را از بین ببرد. این کار معمولا با جرم گیری دندان ها انجام می شود. دندان پزشک ممکن است از دستگاه های اولتراسونیک برای ایجاد ویبره لازم جهت زدودن رسوبات و از بین بردن آسان تر آن ها استفاده نماید.

از کدام موارد تغییر رنگ دندان می‌توان جلوگیری کرد ؟

افرادی که نگران سیاه شدن رنگ دندان‌ها هستند باید از مصرف برخی مواد پرهیز کنند. همچنین باید بهداشت دهان پس از غذا خوردن به خوبی رعایت شود. برای کاهش احتمال بدرنگی و سیاه شدن دندان‌ها باید مصرف مواد زیر را کاهش دهید:
– قهوه
– چای سیاه
– نوشابه
– سیگار و سایر دخانیات
بهداشت مناسب دهان اغلب جلوی انواع لکه حاصل از عوامل خارجی بدرنگی دندان را می‌گیرد.

مواردی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها :

افرادی که اغلب از حفظ بهداشت دندان خود اجتناب می کنند دچار معضل سیاه شدن دندان می شوند. انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) برای دچار نشدن به این مشکل موارد زیر را توصیه می کند:

 • دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید دو بار در روز بشویید
 • حداقل یک بار در روز، برای تمیز کردن میان دندان های خود از نخ یا خلال دندان استفاده کنید (مسواک برقی و واترفلاسر زیکلاس مد با قابلیت تنظیم عملکرد،فشار آب و از بین بردن پلاکت های دندان بطور کامل بهترین گزینه برای مراقبت از دندان ها می باشد .)
 • به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه نمایید
 • از مصرف مداوم غذاهای شیرین اجتناب نمایید

حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند به جلوگیری از سیاه شدن دندان ها کمک کند. پس از حل این مشکل و انجام مراقبت های مناسب، فرد ممکن است هرگز مجددا با این مشکل مواجه نشود.


منبع مقاله

پاستور استور عرضه کننده محصولات بهداشت دهان و دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!