نکات خرید دستگاه فشارسنج

در این مطلب با نکاتی اساسی و بسیار مهم در رابطه با نحوه خرید دستگاه فشارسنج آشنا خواهید شد.

قصد داریم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا انتخاب و خریدی آگاهانه، کاملا متناسب و منطبق با نیاز خود انجام دهید.

سوالاتی که قبل از خرید فشارسنج باید از خود بپرسید

حال که تصمیم گرفته‌اید، یک دستگاه فشارسنج تهیه کنید قبل از هر چیزی باید به این سوالات مهم پاسخ دهید

1 – چه نوع دستگاه فشارسنجی مدنظر شماست؟ دستگاه فشارسنج دیجیتالی (اتوماتیک) یا عقربه‌ای؟

2 – اگر دستگاه فشارسنج دیجیتالی انتخاب شماست، باید بین دو نوع بازویی یا مچی انتخاب نمایید.

3 – در صورت انتخاب نوع دیجیتالی، آیا تمایل دارید فشارسنج شما، حافظه ذخیره نتایج را داشته باشد یا خیر؟

4 – آیا تکنولوژی سنجش ضربان قلب در فشارسنج دیجیتالی برای شما مهم است یا خیر ؟

5 – چه نوع منبع تغذیه ای برای فشارسنج دیجیتالی شما بهتر است؟ باتری ؟ برق و باتری ؟ آداپتور برق ؟

6 – یکی از مهمترین سوالات شما باید در مورد بازه هزینه ایی باشد که حاضرید بابت فشارسنج خود بپردازید.

نحوه خرید فشارسنج و موارد مهم در انتخاب یک دستگاه فشارسنج

اندازه دستگاه فشارسنج :

جهت خرید دستگاه فشارسنج باید دقت کنید که هدفتان از خرید، استفاده در چه مکان‌ها و موقعیت‌هایی است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید در منزل یک عدد فشارسنج داشته باشید که با آن نوسانات فشار خود و اعضای خانواده را بررسی کنید، گزینه های بسیار زیادی در اختیار شما خواهد بود. چنانچه دائمأ در سفر هستید یا برای سنجش فشارتان نیاز به حمل و همراه داشتن آن با خود به سرکار و سفر و… دارید، موضوع اندازه و وزن دستگاه هم مهم می‌شود.

دقت دستگاه فشارسنج :

به طور حتم یکی از مهمترین ویژگی های یک دستگاه فشارسنج ایده ال «میزان دقت» آن است. زیرا چنانچه به هر نحوی دستگاه شما دارای میزان دقت موردنیاز و کافی نباشد، این موضوع به طور جدی برای شما خطرآفرین خواهد بود. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما، همانند یک دکتر خانگی دارای دقت بالا و عملکرد مطمئن است.

بازو یا مچ دست :

هر دو محل به درستی توانایی نمایش فشار خون شما را دارند. برخی معتقدند، مدل هایی که بر روی بازو بسته می شود به طور کلی نتایج دقیق تری را نشان می دهند. همچنین به توصیه انجمن قلب آمریکا، مدل های بازویی به دلیل قرارگیری در ارتفاعی مناسب نسبت به قلب درصد اطمینان بیشتری از نظر دقت اندازه گیری را دارا هستند و تاکید بر استفاده از این مدل ها در آمریکا بیشتر است.

منبع تغذیه دستگاه فشارسنج :

با توجه به میزان استفاده‌تان از فشارسنج‌ باید درباره خرید فشارسنج‌های دیجیتالی که با برق و باتری کار می‌کنند، تصمیم بگیرید. اگر از فشارسنج زیاد استفاده شود و منبع تغذیه آن فقط باتری باشد، باتری خیلی زود تمام خواهد شد. پس بهتر است در خرید فشارسنج دیجیتالی به وجود آداپتور هم توجه داشته باشید.

میزان باتری در دستگاه فشارسنج دیجیتال :

میزان موجود بودن باتری و دوام آن نیز بسیار حائز اهمیت است. همچنین امکان تهیه باتری مجدد، پس از اتمام باتری موجود در دستگاه فراهم است یا خیر. و چنانچه دستگاهی با باتری های قابل شارژ موجود باشد بی شک یکی از بهترین گزینه ها جهت انتخاب هستند.

صفحه نمایش دستگاه فشارسنج :

در انتخاب صفحه نمایش فشارسنج هم باید دقت لازم را داشته باشید. توجه کنید صفحه‌ای که می‌خواهید اندازه تغییرات فشار را از روی آن بخوانید به اندازه کافی خوانا و متناسب با قدرت دیدتان هست یا خیر. فرقی نمی‌کند که فشارسنج دیجیتالی انتخاب می‌کنید یا عقربه‌ای. در هر حال باید صفحه نمایش برای‌تان خوانا باشد. بعضی از انواع فشارسنج هم وجود دارد که عدد فشار را از طریق یک گوینده دیجیتالی خوانده می شود.

میزان حافظه در دستگاه فشارسنج های دیجیتال :

میزان و مدت نگهداری اطلاعات در حافظه دستگاه بسیار مهم است. در صورتیکه فشارسنجی یافتید که توانایی نگهداری اطلاعات را داشته باشد، گزینه خوبی برای انتخاب است. بعضی از دستگاه های فشارسنج‌ دارای حافظه هستند و یک یا چندین کاربر مختلف می‌توانند نوسانات و تغییرات فشار خود را در آن ذخیره کنند. یعنی هم امکان ذخیره سابقه فشار خون‌تان در دستگاه وجود دارد و هم این ثبت تاریخچه برای بیش از یک کاربر ممکن است. اگر قرار است هر روز فشارتان را اندازه بگیرید و مثلا در پایان هفته برای معاینه و انجام بخشی از روند درمان‌تان، گزارشی به پزشک معالج خود ارائه بدهید، فشارسنج‌های حافظه‌دار انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود.

کاف دستگاه فشار سنج :

باید بدانید اندازه مناسب کاف فشار سنج یکی از موارد اصلی انتخاب یک دستگاه فشارسنج بازویی است. اندازه کاف نادرست باعث سنجش نادرست و نمایش آن به صورت اشتباه به کاربر می گردد. در انتخاب کاف مناسب مدل فشارسنج بسیار موثر است و بسته به اینکه فشار سنج مچی است یا بازویی متفاوت است. برخی از کاف ها جهت هر دو مدل فشار سنج بازویی و مچی طراحی و ساخته می شوند. بسیار مهم است که قبل از خرید اندازه بازو یا مچ خود را اندازه گیری تا خریدی متناسب با نیاز خود انجام دهید.

کالیبراسیون دستگاه فشارسنج :

کالیبراسیون، تکنولوژی تنظیم مجدد دستگاه فشارسنج شما جهت سنجش دقیق تر فشارخون می باشد. کالیبره کردن دستگاه یک یا دو سال بعد از خرید آن باعث سنجش و نمایش هر چه دقیق تر میزان فشارخون می گردد.

امکانات اضافه و جانبی دستگاه فشارسنج :

برخی از دستگاه های فشارسنج‌ از امکانات جانبی مختلفی برخوردارند که اگر چه وجودشان برای سنجش فشار ضروری نیست اما به شما کمک می‌کند تا از موارد دیگری مانند تعداد ضربان قلب، عادی بودن یا غیرعادی بودن ضربان قلب و… باخبر شوید. مثلا بعضی از فشارسنج‌های دیجیتالی مجهز به امکانی هستند که میانگین فشار در بازه زمانی مشخصی را محاسبه می‌کند و آن را به صورت نمودار نمایش می‌دهد. بعضی از فشارسنج‌ها هم از طریق بلوتوث و سیستم وایرلس (بی‌سیم)‌ با اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها و… در ارتباط قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که هر برنامه کاربردی از دقت کافی برخوردار نیست و بعضی از آنها عدد دقیقی به شما ارائه نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند خطرناک باشد چون در صورت وجود خطر، متوجه واقعیت نمی‌شوید یا گاهی با فشار اشتباهی که دستگاه به شما نشان می‌دهد، بیهوده نگران خواهید شد.

ضربان قلب و ضربان قلب نامنظم دستگاه فشارسنج :

اکثر دستگاه های فشارسنج هنگام بررسی و سنجش ضربان قلب به طور همزمان ضربان قلب نامنظم را نیز سنجش و نمایش می دهند. این قابلیت در دستگاه فشارسنج بسیار ارزشمند است، زیرا امکان نظارت دقیق بر سلامت عمومی فرد را فراهم می نماید

اقلام نگهداری از دستگاه فشارسنج :

کیف نگهداری فشارسنج هم گزینه‌ای است که شاید در انتخاب یک دستگاه فشارسنج ضروری به نظر نرسد، اما در صورتیکه دارای کیف یا قابی جهت نگهداری دستگاه باشد از قابلیت های دستگاه می باشد.

ضمانت نامه دستگاه فشار سنج :

ضمانت نامه و خدمات پس از فروش دستگاه های فشارسنج، از اصلی ترین مواردی است که باید به ان توجه نمایید. زیرا عدم رعایت این نکته کاملا به ضرر خریدار و استفاده کننده دستگاه منجر خواهد شد.

انواع دستگاه‌های فشار خون

آیا می دانید چند نوع دستگاه فشارسنج وجود دارد؟

دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

1 – دستگاه‌های فشارسنج آنالوگ

2 – دستگاه‌های فشارسنج دیجیتال

دستگاه فشارسنج‌ آنالوگ

این دستگاه‌ها که شامل دستگا ه‌های جیوه‌ای و عقربه‌ای می‌شود، اغلب توسط پزشکان و پرستاران برای معاینات استفاده می‌شود. فشارسنج‌های عقربه‌ای و جیوه‌ای نتایج بسیار دقیقی دارند، اما نحوه استفاده از آن‌ها برای استفاده عموم مردم ممکن است کمی مشکل باشد، به همین دلیل در اغلب منازل، جای خود را به فشارسنج‌های دیجیتالی می‌دهند. البته به کسانی که بیماری‌های قلبی و فشار خون بسیار بالا دارند، توصیه می‌شود از این گونه فشارسنج‌ها استفاده کنند.

در استفاده‌های خانگی شانس فشارسنج‌های عقربه‌ای بیشتر از جیوه‌ای است، چون فشارسنج‌های جیوه‌ای دارای وزن سنگینی هستند و حمل و نقل آن از این نظر کمی مشکل است. با این که به نظر می‌رسد امروزه فشارسنج‌های جیوه‌ای مهجور مانده اند، اما در تمام دنیا هنوز واحد فشار خون mm hg ( میلی متر جیوه) است.

دستگاه فشارسنج‌ دیجیتال

امروزه فشارسنج‌های دیجیتالی پیشرفته و بسیار دقیقی به بازار آمده است. این فشارسنج‌ها به طور اتوماتیک به گرفتن فشار و اعلام آن می‌پردازند، بنابراین برای استفاده عموم مردم و یا سالمندان بسیار کاربردی است. فشارسنج‌های دیجیتالی در دو نوع مچی و بازویی وجود دارند. دکتر دارائی متخصص عمومی نتایج به دست آمده از فشارسنج‌های بازویی را دقیق تر اعلام می‌کند. در عین حال فشار سنج‌های مچی به دلیل کوچک بودن و حمل و نقل آسان و قابلیت استفاده در هر شرایط طرفداران زیادی دارد.

فشار خون به قاتل خاموش معروف است و باید هر چند وقت یکبار اندازه گیری شود.

پیشنهاد ما این است که مطالعه این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید!

پاستور استور ارائه دهنده انواع دستگاه های فشار خون با گارانتی اصلی محصول و همچنین قیمت فوق العاده مناسب می باشد.

برای مشاهده انواع دستگاه های فشارخون کلیک کنید

تماس با ما

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند

با ما در تماس باشید

۲ دیدگاه برای “چگونه و چطور فشارسنجی بخرید !”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

بستن
مقایسه