بیماری سرخک

سرخک نوعی بیماری عفونی است که در اثر نوعی ویروس ایجاد می‌شود که حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود. علائم و نشانه های سرخک معمولاً شامل موارد زیر است:

 1. تب
 2. گلودرد
 3. آبریزش بینی
 4. بدن درد و کوفتگی
 5. سرفه و التهاب ملتحمه
 6. نوعی بثورات پوستی که از لکه های بزرگ و مسطح تشکیل شده که اغلب روی یکدیگر می افتند
 7. لکه های سفید ریز با مرکز سفید مایل به آبی روی یک پس زمینه قرمز که در داخل دهان و روی لایه داخلی گونه وجود دارد – که به آنها لکه های کوپلیک نیز می گویند.
ویروس سرخک

دوره نهفتگی: 

برای ۱۰ تا ۱۴ روز اول بعد از آلوده شدن، ویروس سرخک به صورت نهفته می ماند و در این مدت هیچ گونه نشانه و علائمی از سرخک ندارید.

طی چند روز آینده بثورات به ناحیه بازوها و تنه می ریزند، سپس روی ران، ساق و روی پا ظاهر می شوند. در همین زمان تب به شدت بالا می رود و اغلب به اندازه (۴۰ تا ۴۱ درجه سانتیگراد) می رسد. بثورات پوستی سرخک به آرامی فروکش می کند و ابتدا از صورت و در انتها از ران ها و پا محو می‌شود.

راه های اتقال بیماری سرخک :

افراد مبتلا به بیمارى از سه روز قبل از شروع علائم تا 4 روز بعد از شروع علائم  میتوانند انتقال دهده ویروس باشند و این انتقال طریق ذرات آئروسل و یا بوسیله تماس مستقیم با ترشحات بینى و گلوى فرد بیمار صورت مى پذیرد .

چه غذایی برای سرخک خوب است؟

به این دلیل که این بیماری همراه با تب بالا میباشد موجب از دست رفتن آب بدن می شود. بنابراین سعی کنید در طول بیماری مایعات و آب بیشتری به کودک بدهید تا بدن او دچار کم آبی نشود. معمولاً کودکانی که کمبود ویتامینA دارند باید بعد از ابتلا به سرخجه حتماً از این ویتامین استفاده کنند.

سرخک در کودکان

واکسن سرخک در چند ماهگی زده می شود؟

به طول کلی کلیه کودکان بالای 6 ماه باید حتماً واکسن سرخک بزنند و یکی از واکسیناسیون کودک تا یکسالگی می باشد. اولین دز این واکسن بین 12 تا 15 ماهگی به کودک زده می شود. دز بعدی نیز در 4 تا 6 سالگی تزریق می شود. بنابراین اقدام به موقع خانواده یا پرستار کودک برای واکسیناسیون می تواند به حفظ سلامت کودک شما کمک زیادی کند. واکسن زدن موجب می شود تا حتی اگر کودک در معرض ویروس قرار گرفت نوع خفیف تری از بیماری را مبتلا شود و سریع تر درمان شود. 

واکسن سرخک1
واکسن سرخک2

والدین باید دقت کنند تنها راه گریز از ابتلای فرزندان زیر 5 سال به این بیماری انجام به موقع واکسن سه گانه «ام ام آر» است که جزو برنامه واکسیناسیون وزارت بهداشت بوده و در دوران یاد شده تمام کودکان باید آنها را تزریق کنند.

 و در آخر نکاتی که بهتر است در مورد سرخک بدانید!

 • خوردن آب میوه و مایعات زیاد در دوران بیماری اهمیت زیادی دارد.
 • برای اینکه سرفه خشک کمتر شود و ادیت نشوید بهتر است از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • اگر کودک شما به سرخجه مبتلا شده است، باید تا چند هفته به خوبی استراحت کند و از انجام فعالیت های شدید پرهیز کند.
 • فرد مبتلا به سرخجه نباید زیاد به تلویزیون و گوشی نگاه کند. زیرا نور زیاد به چشم های او موجب اذیت شدن چشم ها می شود.
 • اگر می خواهید بدانید چه میزان زمان طول می کشد این بیماری معمولاً تا 3 هفته ادامه دارد و شدت علائم می تواند از فردی تا فرد دیگر متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه