دستگاه نبولایزر

دستگاه نبولایزر معمولا برای افرادی که مبتلا به بیماری های ریوی و تنفسی مانند اسم و انسداد ریه هستند تجویز میشود و مایع دارو را به غباری تبدیل می‌کند که کاربر از طریق ماسک به مدت 10 الی 15 دقیقه به آرامی نفس‌های عمیق می‌کشد. این کار آسان بوده و باعث می‌شود داروها به راحتی وارد ریه‌ شوند. 

استفاده از نبولایزر

نبولایزرها در ابعاد کوچکی هستند و میتوان آنهارا به راحتی حمل کرد و بیشتر آنها با استفاده از کمپرسورهای هوا کار می‌کنند. نوع دیگری  از آنها به نام نبولایزر اولتراسونیک، از ارتعاش‌های صدا استفاده می‌کند. این مدل‌ها صدای بسیار کمی دارند، اما هزینه خرید آنها بالاتر از دیگر مدل‌ها است.

 درباره نبولایزر ها :

نبولایزر شامل یک ظرف پلاستیکی کوچک با درب قابل پیچ شدن و منبعی برای هوای فشرده است. جریان هوا در نبولایزر، داروی حل شده را به غبار تبدیل می‌کند. هنگامی که در معرض استنشاق قرار گیرد با رساندن دارو ها به مجاری تنفسی اثربخشی دارو را به حداکثر میرساند، دستگاه نبولایزر از طریق جریان هوای عبوری از میان سوراخ بسیار ریزی کار می‌کند. به این صورت که پنوماتیک دستگاه، مایع را به ذارت ریز تقسیم می‌کند، سپس با گسترش سریع هوا که منجر به فشار منفی می‌‎شود، مایع به بالا کشیده شده و باعث تغذیه لوله می‌شود، جایی که آن را پمپاژ کرده و کاربر از طریق قسمت دهانی غبار حاصله را استنشاق می‌کند.

نسبت محلول تنفس شده ‌که به ریه‌ها می‌رسد، تقریبا 12٪ است. به همین دلیل است که دوز دارو باید بیشتر از مقدار توصیه شده نسبت به اسپری اشتنشاق باشد.

 روش استفاده ی آسان از دستگاه نبولایزر

  • در ابتدا دستان خود را به خوبی ضدفونی کرده و با آرامش کامل و در موقعیتی صحیح بر روی صندلی یا مبل بنشینید
  • شلنگ را به کمپرسور هوا وصل کنید سپس مخزن دستگاه را از دارو پر کنید. برای جلوگیری از ریختن دارو، مخزن را به سفتی در جای خود ببندید
  • شلنگ و ماسک را به مخزن دارو وصل کنید
  • ماسک را طوری قرار دهید که فضای باز در لابه‌لای ماسک و صورت‌تان ایجاد نشود تا تمام دارو به ریه ها وارد شود
  • نکته ی لازم به ذکر این است که اگر از مدل‌هایی استفاده می کنید که قسمت دهانی‌شان را باید در دهان بگذارید، لازم است شیوه نگه داشتن درست را بیاموزید. برای این منظور قسمت دهانی را بین دندان‌های بالا و پایین و در نزدیکی لب‌ها طوری بگیرید (خیلی سفت به دهان نگیرید) که هیچ گونه هوایی از لابه‌لای قسمت دهانی و لب‌های‌تان خارج نشود.
  • به مدت  10 تا 15 دقیقه به آرامی نفس‌های عمیق بکشید. در صورت نیاز، از گیره بینی استفاده کنید تا فقط از طریق دهان تنفس کنید.
نبولایزر

باید بدانید 

 مدل‌هایی که قسمت دهانی آنها به شکل ماسک است، برای کودکان انتخاب بهتری هستند و مدل‌هایی که قسمت دهانی‌شان به شکلی است که باید سَری آن در داخل دهان قرار داده شود، معمولا برای بزرگسالان انتخاب مناسب‌تری است، زیرا تحمل قرار گرفتن به مدت 15 دقیقه در دهان را دارند. همچنین در این مدل‌ها می توان از گیره بینی نیز استفاده کرد که این امر ممکن است برای کودکان ایجاد ناراحتی کند.

نبولایزر کمپرسوری امرُن - OMRON مدل C803

کلام آخر : 

توجه داشته باشید که دستگاه نبولایزر احتیاج به مراقبت و تمیز کردن پس از هربار استفاده دارد پپس با دقت به مراحل زیر توجه کنید :

  1. پس از هربار استفاده تک تک قطعات نبولایزر را جدا کنید و همه آنها به جز لوله و سرپوش انگشتی را در آب و صابون بشویید
  2. بعد از شستن قطعات آب اضافی را با دستمال بگیرید، سپس در گوشه‌ای بگذارید تا کاملا خشک شود
  3. برای اطمینان از خشک شدن دستگاه  همه آنها را دوباره به یکدیگر وصل کنید و دکمه روشن را بفشارید تا دستگاه به سرعت خشک شود
  4. در پایان نبولایزر را در جعبه خود یا در پوشش پلاستیکی قرار دهید تا دور از گرد و غبار باشد

۲ دیدگاه برای “چگونگی استفاده از دستگاه نبولایزر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه